Her ligger oplysninger om danmarksmesterskaber, rekorder og rangliste.

Danmarksmestre i varmluftballon

Nr. År Sted Danmarksmester Sølv Bronze
36 2016 Ulfborg Christoffer Mundt Philip Mundt Kim Larsen
35 2015 Örebro, Sverige Christoffer Mundt Philip Mundt Kim Larsen
34 2014 Søhøjlandet, Gjern Ingen mester kåret    
33 2013 Søhøjlandet, Gjern Niels Hvid Christoffer Mundt Kim Larsen
32 2012 Hvidovre Christoffer Mundt Philip Mundt Kim Larsen
31 2011 Årslev, Fyn Philip Mundt Henning Sørensen Morten Rasmussen
30 2010 Högsäter, Sverige Philip Mundt Christoffer Mundt Henning Sørensen
29 2009 Svæveflyvecenter Arnborg Ingen mester kåret    
28 2008 Søgaardlejren, Sønderjylland Philip Mundt Henning Sørensen Christoffer Mundt
27 2007 Egeskov Slot, Fyn Henning Sørensen Christoffer Mundt Philip Mundt
26 2006 Randers Christoffer Mundt Benny Jørgensen Henrik V. Jørgensen
25 2005 Egeskov Slot, Fyn Henning Sørensen Christoffer Mundt Lau Laursen
24 2004 Himmerlands Golf & Country Club Ingen mester kåret    
23 2003 Næstved Christoffer Mundt Lau Laursen Henning Sørensen
22 2002 Glamsbjerg Henning Sørensen Lau Laursen Hans Willadsen
21 2001 Viborg Henning Sørensen Jan Andersen Ted Dannerbo
20 2000 Søhøjlandet, Gjern Henning Sørensen Christoffer Mundt Torben Hansen
19 1999 Kongskilde/Sorø Henning Sørensen Ted Dannerbo Michael Tschernja
18 1998 Kolding Henning Sørensen Christoffer Mundt Bjarne Chr. Jensen
17 1997 Kongskilde/Sorø Henning Sørensen Jan Andersen Torben Hansen
16 1996 Horsens Jan Andersen Ole Flensted Bjarne Chr. Jensen
15 1995 Aarup/Fyn Henning Sørensen Bjarne Chr. Jensen Kai Paamand
14 1994 Ringsted Henning Sørensen Ted Dannerbo Lau Laursen
13 1993 Søhøjlandet, Gjern Lau Laursen Henning Sørensen Rimmy Tschernja
12 1992 Svæveflyvecenter Arnborg Lau Laursen Henning Sørensen Rimmy Tschernja
11 1991 Galten v/Århus Henning Sørensen Lau Laursen Kai Paamand
10 1990 Ringe Ted Dannerbo Jan Basse Kim Paamand
9 1989 Roskilde Henning Sørensen Lau Laursen Kim Paamand
8 1988 Slagelse Rimmy Tschernja Asbjørn Damhus Benny Clausen
7 1987 Hobro Carl Chr. Bach Rimmy Tschernja Kim Paamand
6 1986 Svæveflyvecenter Arnborg Rimmy Tschernja Asbjørn Damhus Lau Laursen
5 1985 Svæveflyvecenter Arnborg Henning Sørensen Lau Laursen Lis Mikkelsen
4 1984 Svæveflyvecenter Arnborg Henning Sørensen Lau Laursen Rimmy Tschernja
3 1983 Himmerlands Golf & Country Club Rimmy Tschernja Kai Paamand Karsten Pedersen
2 1982 Jystrup/Sjælland Kim Paamand Rimmy Tschernja Kai Paamand
1 1980 Bromme/Ry Kai Paamand Henning Sørensen Kim Paamand