39. Danmarksmesterskab 2019 Nr Navn Point
Sted: Ulfborg 1 Christoffer Mundt 5909
Dato: 6. – 10. august 2019 2 Palle Vinther Olsen 5590
Arrangør: Tvind Intenational School Centre 3 Kim Larsen 5165
Stævneleder: Jan Andersen 4 Eskild Paamand 3583
2 flyvninger 6 konkurrencer 5 Hans Willadsen 3227
    6 Henning Sørensen 3224
    7 Tue Falkenstrøm 2796
    8 Claus Thomsen 2593
    9 Tina Krongaard 2466
    10 Jan Oechsle 1808
    11 Janne Paamand 1633
    12 Line Visby Hansen 508
38. Danmarksmesterskab 2018 Nr Navn Point
Sted: Ulfborg 1 Palle Vinther Olsen 5800
Dato: 7. – 11. august 2018 2 Christoffer Mundt 5000
Arrangør: Tvind Intenational School Centre 2 Rune Paamand 5000
Stævneleder: Paolo Oggioni 4 Kim Larsen 4250
2 flyvninger 8 konkurrencer      
37. Danmarksmesterskab 2017 Nr Navn Point
Sted: Søhøjlandet, Gjern 1 Christoffer Mundt 9835
Dato: 15. – 19. august 2017 2 Philip Mundt 9803
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Kim Larsen 9332
Stævneleder: Paolo Oggioni 4 Palle Vinther Olsen 7752
4 flyvninger 13 konkurrencer 5 Rune Paamand 6985
    6 Lau Laursen 6065
    7 Tina Krongaard 5303
    8 Jan Oechsle 2909
36. Danmarksmesterskab 2016 Nr. Navn Point
Sted: Ulfborg 1 Christoffer Mundt 5831
Dato: 2. – 7. august 2016 2 Philip Mundt 5646
Arrangør: Tvind International School Centre 3 Kim Larsen 5089
Stævneleder: Paolo Oggioni 4 Palle Vinther Olsen 5057
2 flyvninger 7 konkurrencer 5 Eskild Paamand 3690
    6 Tina Krongaard 3504
    7 Jan Oechsle 3000
    8 Lau Laursen 2677
    9 Rune Paamand 2550
    10 Kim Paamand 2176
35. Danmarksmesterskab 2015 Nr Navn Point
Sted: Örebro, Sverige 1 Christoffer Mundt 15461
Dato: 30. juni – 5. juli 2015 2 Philip Mundt 14174
Arrangør: Örebro Balloon Club 3 Kim Larsen 12233
Stævneleder: Les Purfield 4 Palle Vinther Olsen 11374
6 flyvninger 20 konkurrencer 5 Lau Laursen 7485
34. Danmarksmesterskab 2014 Nr Navn Point
Sted: Søhøjlandet, Gjern 1 Kim Larsen 4266
Dato: 19. – 24. august 2014 2 Philip Mundt 4222
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Henning Sørensen 3722
Stævneleder: Les Purfield 4 Jan Basse 2852
1 flyvning 5 konkurrencer 5 Christoffer Mundt 2746
    6 Palle Vinther Olsen 2631
Der blev ikke kåret en danmarksmester, men resultatet af de 5 konkurrencer fremgår af listen til højre. 7 Eskild Paamand 2493
8 Thomas Jøhnk 2430
9 Camilla Sørensen 2401
    10 Kim Paamand 2152
    11 Torben Hansen 1913
    12 Lau Laursen 1668
    13 Niels Hvid 1232
33. Danmarksmesterskab 2013 Nr Navn Point
Sted: Søhøjlandet, Gjern 1 Niels Hvid 5867
Dato: 6. – 11. august 2013 2 Christoffer Mundt 5616
Arrangør: Sportsudvalget v/Thomas Jøhnk 3 Kim Larsen 5253
Stævneleder: Dave Morgan 4 Camilla Sørensen 5155
3 flyvninger 8 konkurrencer 5 Thomas Jøhnk 4708
6 Tina K. Stampe 4372
7 Henning Sørensen 4166
8 Ole Flensted 3553
9 Kim Paamand 3545
10 Lau Laursen 3458
11 Palle Vinther Olsen 3166
12 Eskild Paamand 2481
32. Danmarksmesterskab 2012 Nr Navn Point
Sted: Hvidovre 1 Christoffer Mundt 6385
Dato: 7. – 12. august 2012 2 Philip Mundt 5803
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Kim Larsen 4624
Stævneleder: Dave Morgan 4 Henning Sørensen 4175
3 flyvninger 11 konkurrencer 5 Lau Laursen 3586
6 Kim Paamand 3543
7 Camilla Sørensen 3442
8 Thomas Jøhnk 3389
9 Eskild Paamand 3386
10 Palle Vinther Olsen 2942
11 Morten Rasmussen 2330
31. Danmarksmesterskab 2011 Nr Navn Point
Sted: Årslev, Fyn 1 Philip Mundt 3282
Dato: 8. – 13. august 2011 2 Henning Sørensen 3246
Arrangør: Fam. Koefoed-Toft og Sportsudvalget 3 Morten Rasmussen 3137
Stævneleder: Ingemar Lilja 4 Kim Larsen 2753
2 flyvninger 4 konkurrencer 5 Palle Vinther Olsen 2724
6 Tina K. Stampe 2600
7 Christoffer Mundt 2580
8 Lau Laursen 1983
9 Thomas Jøhnk 1840
10 Jan Basse 1618
11 Camilla Sørensen 1437
30. Danmarksmesterskab 2010 Nr Navn Point
Sted: Högsäter, Sverige 1 Philip Mundt 7616
Dato: 24. – 28. august 2010 2 Christoffer Mundt 7563
Arrangør: Dalslands Ballongklub 3 Henning Sørensen 6364
Stævneleder: Bengt Stener 4 Lau Laursen 6005
4 flyvninger 11 konkurrencer 5 Kurt Koefoed-Toft 5529
6 Palle Vinther Olsen 4662
29. Danmarksmesterskab 2009 Nr Navn Point
Sted: Svæveflyvecenter Arnborg 1 Camilla Sørensen 3116
Dato: 7. – 11. august 2009 2 Philip Mundt 3000
Arrangør: Circus Balloon Club og Sportsudvalget 3 Henning Sørensen 2400
Stævneleder: Dave Morgan, UK 4 Christoffer Mundt 2329
1 flyvning 4 konkurrencer 5 Kurt Koefoed-Toft 2026
6 Palle Vinther Olsen 1985
Der blev ikke kåret en danmarksmester, men resultatet af de 4 konkurrencer fremgår af listen til højre. 7 Jan Basse 1962
8 Thomas Jøhnk 1961
9 Lau Laursen 1828
10 Jan Andersen 1250
28. Danmarksmesterskab 2008 Nr Navn Point
Sted: Søgaardlejren, Sønderjylland 1 Philip Mundt 8958
Dato: 12. – 17. august 2008 2 Henning Sørensen 8349
Arrangør: Kurt Koefoed-Toft + familie 3 Christoffer Mundt 7899
Stævneleder: Dave Morgan, UK 4 Lau Laursen 7597
3 flyvninger 12 konkurrencer 5 Jan Basse 6843
6 Jan Andersen 6073
7 Palle Vinther Olsen 5859
8 Claus Thomsen 5681
9 Henrik V. Jørgensen 5600
10 Kurt Koefoed-Toft 4164
27. Danmarksmesterskab 2007 Nr Navn Point
Sted: Egeskov Slot, Fyn 1 Henning Sørensen 5944
Dato: 28. august – 2. september 2007 2 Christoffer Mundt 5807
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Philip Mundt 5792
Stævneleder: Dave Morgan, UK 4 Henrik V. Jørgensen 5482
4 flyvninger 8 konkurrencer 5 Jan Andersen 5154
6 Lau Laursen 4320
7 Jan Basse 3849
8 Kurt Koefoed-Toft 2947
9 Michael Rögen 2836
10 Claus Thomsen 2684
11 Benny Jørgensen 2245
26. Danmarksmesterskab 2006 Nr Navn Point
Sted: Randers 1 Christoffer Mundt 9545
Dato: 15. – 20. august 2006 2 Benny Jørgensen 8677
Arrangør: Aarhus Ballon Team 3 Henrik V. Jørgensen 8642
Stævneleder: Dave Morgan, UK 4 Henning Sørensen 8005
4 flyvninger 12 konkurrencer 5 Lau Laursen 7962
6 Jan Andersen 7153
7 Philip Mundt 7131
8 Claus Thomsen 6242
9 Jan Basse 5596
10 Arne Jakobsen 5487
11 Søren E. Poulsen 5375
12 Kurt Koefoed-Toft 3613
13 Michael Rögen 1987
25. Danmarksmesterskab 2005 Nr Navn Point
Sted: Egeskov Slot, Fyn 1 Henning Sørensen 19006
Dato: 16. – 21. august 2005 2 Christoffer Mundt 16205
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Lau Laursen 16053
Stævneleder: Les Purfield, UK 4 Benny Jørgensen 14973
7 flyvninger 22 konkurrencer 5 Jan Andersen 13794
6 Hans Willadsen 12175
7 Arne Jakobsen 11771
8 Claus Thomsen 11471
9 Henrik V. Jørgensen 11466
10 Kim Paamand 11150
11 Philip Mundt 10369
12 Jan Basse 9985
13 Søren E. Poulsen 9838
14 Michael Røgen 4419
24. Danmarksmesterskab 2004 Nr Navn Point
Sted: Himmerlands Golf & Country Club, Års Deltagere i alfabetisk orden:
Dato: 18. – 23. maj 2004 Andersen, Jan
Arrangør: Sportsudvalget Basse, Jan
Stævneleder: Tony Pinner, UK Flensted, Ole
1 flyvninger 2 konkurrencer Jakobsen Arne
Der blev ikke kåret en danmarksmester. Jørgensen, Benny
Jørgensen, Henrik Vedel
Laursen, Lau
Mundt, Christoffer
Paamand, Kim
Poulsen, Søren E.
Sørensen, Henning
Thomsen, Claus
Willadsen, Hans
23. Danmarksmesterskab 2003 Nr Navn Point
Sted: Næstved 1 Christoffer Mundt 13861
Dato: 27. maj – 1. juni 2003 2 Lau Laursen 13802
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Henning Sørensen 13315
Stævneleder: Bengt Stener, SE 4 Michael Tschernja 12262
9 flyvninger 20 konkurrencer 5 Jan Basse 12177
6 Arne Jakobsen 12049
7 Henrik V. Jørgensen 11781
8 Jan Andersen 11723
9 Kim Paamand 11255
10 Hans Willadsen 10808
11 Claus Thomsen 9642
12 Benny Jørgensen 9523
13 Jørn Vinther 7117
22. Danmarksmesterskab 2002 Nr Navn Point
Sted: Glamsbjerg 1 Henning Sørensen 8723
Dato: 7. – 12. maj 2002 2 Lau Laursen 7621
Arrangør: Ballonteam Vestfyn v/Arne Jakobsen 3 Hans Willadsen 7371
Stævneleder: Bengt Stener, SE 4 Claus Thomsen 7099
4 flyvninger 11 konkurrencer 5 Christoffer Mundt 6772
6 Søren E. Poulsen 6715
7 Kim Paamand 6670
8 Arne Jakobsen 5248
9 Bjarne Chr. Jensen 5074
10 Benny Jørgensen 4935
11 Jan Andersen 4723
12 Ole Flensted 4402
13 Kai Paamand 2676
21. Danmarksmesterskab 2001 Nr Navn Point
Sted: Viborg 1 Henning Sørensen 14409
Dato: 22. – 27. maj 2001 2 Jan Andersen 14269
Arrangør: Sportsudvalget v/Christoffer Mundt 3 Ted Dannerbo 12687
Stævneleder: Les Purfield, UK 4 Christoffer Mundt 12458
7 flyvninger 19 konkurrencer 5 Jan Basse 11262
6 Per Rold 10704
7 Arne Jakobsen 10678
8 Lau Laursen 10032
9 Bjarne Chr. Jensen 10018
10 Kim Paamand 9215
11 Søren E. Poulsen 8958
12 Benny Jørgensen 8454
13 Torben Hansen 8443
14 Hans Willadsen 7618
15 Kai Paamand 5049
20. Danmarksmesterskab 2000 Nr Navn Point
Sted: Søhøjlandet, Gjern 1 Henning Sørensen 8140
Dato: 30. maj – 4. juni 2000 2 Christoffer Mundt 7530
Arrangør: Aarhus Ballon Team 3 Torben Hansen 7384
Stævneleder: Tony Pinner, UK 4 Jan Andersen 7269
4 flyvninger 10 konkurrencer 5 Ted Dannerbo 7036
6 Michael Tschernja 6539
7 Lau Laursen 6488
8 Jan Basse 5877
9 Arne Jakobsen 5372
10 Kim Paamand 5365
11 Ole Flensted 4677
12 Per Rold 4641
13 Søren E. Poulsen 4575
14 Bjarne Chr. Jensen 4356
15 Benny Jørgensen 3666
16 Svend Wonsild 3292
17 Kai Paamand 2249
18 Hans Willadsen 1279
19. Danmarksmesterskab 1999 Nr Navn Point
Sted: Kongskilde/Sorø 1 Henning Sørensen 6152
Dato: 11. – 16. maj 1999 2 Ted Dannerbo 6104
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Michael Tschernja 5971
Stævneleder: Tony Pinner, UK 4 Lau Laursen 5644
4 flyvninger 8 konkurrencer 5 Jan Andersen 5583
6 Arne Jakobsen 5371
7 Jørn Vinther 5195
8 Bjarne Chr. Jensen 4967
9 Ole Flensted 4805
10 Søren E. Poulsen 4575
11 Svend Wonsild 4460
12 Hans Willadsen 4408
13 Jan Basse 4087
14 Christoffer Mundt 3976
15 Torben Hansen 3708
16 Henrik V. Jørgensen 3583
17 Kai Paamand 3078
18 Kim Paamand 2339
19 Benny Jørgensen 2274
18. Danmarksmesterskab 1998 Nr Navn Point
Sted: Kolding 1 Henning Sørensen 6977
Dato: 19. – 24. maj 1998 2 Christoffer Mundt 6256
Arrangør: Bjarne Chr. Jensen & Kurt Koefoed-Toft 3 Bjarne Chr. Jensen 5776
Stævneleder: Tony Pinner, UK 4 Michael Tschernja 5198
4 flyvninger 8 konkurrencer 5 Lau Laursen 4988
6 Arne Jakobsen 4832
7 Jørn Vinther 4777
8 Torben Hansen 4775
9 Henrik V. Jørgensen 4414
10 Jan Andersen 4253
11 Svend Wonsild 3662
12 Kurt Koefoed-Toft 3583
13 Kirsten Thorbjørn 2709
14 Hans Willadsen 2200
15 Jan Basse 1934
17. Danmarksmesterskab 1997 Nr Navn Point
Sted: Kongskilde/Sorø 1 Henning Sørensen 7186
Dato: 6. – 11. Maj 1997 2 Jan Andersen 6618
Arrangør: Sportsudvalget v/Lau Laursen 3 Torben Hansen 5575
Stævneleder: Claude Sauber, LUX 4 Michael Tschernja 5566
4 flyvninger 8 konkurrencer 5 Christoffer Mundt 5386
6 Bjarne Chr. Jensen 5073
7 Jan Basse 5032
8 Arne Jakobsen 4487
9 Henrik V. Jørgensen 4099
10 Jørn Vinther 4068
11 Kim Paamand 3337
12 Kai Paamand 3307
13 Lau Laursen 3263
14 Ole Flensted 3197
15 Kirsten Thorbjørn 2847
16 Svend Wonsild 2391
17 Hans Willadsen 2044
16. Danmarksmesterskab 1996 Nr Navn Point
Sted: Horsens 1 Jan Andersen 4059
Dato: 14. – 19. Maj 1996 2 Ole Flensted 4054
Arrangør: Thy Ballon Team v/Arne Jakobsen 3 Bjarne Chr. Jensen 3900
Stævneleder: David Florander 4 Henning Sørensen 3702
2 flyvninger 6 konkurrencer 5 Arne Jakobsen 3663
6 Torben Hansen 3372
7 Hans Willadsen 3359
8 Kim Paamand 3137
9 Lau Laursen 2955
10 Kirsten Thorbjørn 2931
11 Kai Paamand 2859
12 Jan Basse 2718
13 Michael Tschernja 2583
14 Jørn Vinther 2531
15 Ted Dannerbo 2355
16 Carl Chr. Bach 1959
15. Danmarksmesterskab 1995 Nr Navn Point
Sted: Aarup/Fyn 1 Henning Sørensen 7860
Dato: 23. – 28. Maj 1995 2 Bjarne Chr. Jensen 7027
Arrangør: Det Fynske Ballonselskab 3 Kai Paamand 6991
Stævneleder: David Florander 4 Lau Laursen 6359
5 flyvninger 11 konkurrencer 5 Torben Hansen 6149
6 Jan Andersen 5954
7 Ted Dannerbo 5879
8 Kim Paamand 5613
9 Michael Tschernja 5400
10 Jan Basse 5302
11 Hans Willadsen 5087
12 Ole Flensted 4606
13 Arne Jakobsen 4379
14 Kirsten Thorbjørn 2607
14. Danmarksmesterskab 1994 Nr Navn Point
Sted: Ringsted 1 Henning Sørensen 9295
Dato: 10. – 15. Maj 1994 2 Ted Dannerbo 9248
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Lau Laursen 8977
Stævneleder: David Florander 4 Michael Tschernja 7164
7 flyvninger 12 konkurrencer 5 Bjarne Chr. Jensen 7073
6 Jan Andersen 6966
7 Ole Flensted 6885
8 Hans Willadsen 6794
9 Kai Paamand 6126
10 Kim Paamand 5720
11 Arne Jakobsen 5645
12 Torben Hansen 5006
13 Kirsten Thorbjørn 3462
14 Lis Mikkelsen 1036
13. Danmarksmesterskab 1993 Nr Navn Point
Sted: Søhøjlandet, Gjern 1 Lau Laursen 7962
Dato: 11. – 16. Maj 1993 2 Henning Sørensen 6368
Arrangør: Aarhus Ballon Team 3 Rimmy Tschernja 6286
Stævneleder: Alfred Dannerbo 4 Ted Dannerbo 5612
7 flyvninger 9 konkurrencer 5 Ole Flensted 4890
6 Hans Willadsen 4765
7 Jan Andersen 4759
8 Kim Paamand 4447
9 Arne Jakobsen 3522
10 Carl Chr. Bach 3344
11 Lis Mikkelsen 3008
12 Kai Paamand 2751
12. Danmarksmesterskab 1992 Nr Navn Point
Sted: Svæveflyvecenter Arnborg 1 Lau Laursen 2991
Dato: 6. – 10. Maj 1992 2 Henning Sørensen 2558
Arrangør: Sportsudv. v/ R.Tschernja & H. Willadsen 3 Rimmy Tschernja 2403
Stævneleder: David Florander 4 Kai Paamand 1916
2 flyvninger 3 konkurrencer 5 Jan Andersen 1815
6 Carl Chr. Bach 1750
7 Kim Paamand 1643
8 Ole Flensted 1609
9 Ted Dannerbo 1500
10 Hans Willadsen 666
11 Arne Jakobsen 0
12 Lis Mikkelsen 0
11. Danmarksmesterskab 1991 Nr Navn Point
Sted: Galten v/ Århus 1 Henning Sørensen 9559
Dato: 7. – 12. Maj 1991 2 Lau Laursen 9436
Arrangør: Aarhus Ballon Team 3 Kai Paamand 8227
Stævneleder: David Florander 4 Ted Dannerbo 8089
8 flyvninger 12 konkurrencer 5 Rimmy Tschernja 6124
6 Jan Basse 5672
7 Carl Chr. Bach 4848
8 Lis Mikkelsen 4501
9 Jan Andersen 4300
10 Erling Bøgh 2100
10. Danmarksmesterskab 1990 Nr Navn Point
Sted: Ringe 1 Ted Dannerbo 3814
Dato: 22. – 27. Maj 1990 2 Jan Basse 3371
Arrangør: Aarhus Ballon Team 3 Kim Paamand 3097
Stævneleder: Ingemar Lilja, SE 4 Benny Clausen 3067
3 flyvninger 5 konkurrencer 5 Lau Laursen 2746
6 Carl Chr. Bach 2745
7 Rimmy Tschernja 2737
8 Henning Sørensen 2625
9 Kai Paamand 2362
10 Arne Jakobsen 2042
11 Hans Willadsen 1722
12 Lis Mikkelsen 1374
9. Danmarksmesterskab 1989 Nr Navn Point
Sted: Roskilde 1 Henning Sørensen 4291
Dato: 3. – 7. Maj 1989 2 Lau Laursen 3965
Arrangør: Circus Balloon Club 3 Kim Paamand 3417
Stævneleder: Caspar Andersson, SE 4 Rimmy Tschernja 3319
3 flyvninger 5 konkurrencer 5 Henrik Norsbo 2952
6 Carl Chr. Bach 2445
7 Lis Mikkelsen 1788
8 Kai Paamand 1720
9 Hans Willadsen 1400
8. Danmarksmesterskab 1988 Nr Navn Point
Sted: Slagelse 1 Rimmy Tschernja 3300
Dato: 11. – 15. Maj 1988 2 Asbjørn Damhus 2553
Arrangør: Sportsudvalget v/ Rimmy Tschernja 3 Benny Clausen 2522
Stævneleder: Ingemar Lilja, SE 4 Hans Willadsen 2498
2 flyvninger 4 konkurrencer 5 Carl Chr. Bach 2234
6 Henning Sørensen 2230
7 Kim Paamand 1955
8 Lau Laursen 1898
9 David Florander 1730
10 Kai Paamand 1639
11 Henrik Norsbo 1498
12 Lis Mikkelsen 1451
7. Danmarksmesterskab 1987 Nr Navn Point
Sted: Hobro 1 Carl Chr. Bach 7047
Dato: 26. – 30. Maj 1987 2 Rimmy Tschernja 6933
Arrangør: Sportsudvalget v/ Henning Sørensen 3 Kim Paamand 6414
Stævneleder: Chris Kirby, UK 4 Lau Laursen 6359
7 flyvninger 8 konkurrencer 5 Kai Paamand 6065
6 Hans Willadsen 5898
7 Jan Basse 5610
8 Henning Sørensen 5560
9 David Florander 5358
10 Lis Mikkelsen 4798
11 Henrik Norsbo 3463
12 Ted Dannerbo 3184
6. Danmarksmesterskab 1986 Nr Navn Point
Sted: Svæveflyvecenter Arnborg 1 Rimmy Tschernja 3982
Dato: 23. – 27. April 1986 2 Asbjørn Damhus 3788
Arrangør: Sportsudvalget v/ H.Sørensen & R. Tschernja 3 Lau Laursen 3357
Stævneleder: Sten-Åke Bjørnstedt, SE 4 Lis Mikkelsen 3181
4 flyvninger 4 konkurrencer 5 Hans Willadsen 2717
6 Henning Sørensen 1831
15. Danmarksmesterskab 1985 Nr Navn Point
Sted: Svæveflyvecenter Arnborg 1 Henning Sørensen 4212
Dato: 1. – 5. Maj 1985 2 Lau Laursen 4007
Arrangør: Sportsudvalget v/ H.Sørensen & R. Tschernja 3 Lis Mikkelsen 2698
Stævneleder: Sten-Åke Bjørnstedt, SE 4 Rimmy Tschernja 2065
4 flyvninger 6 konkurrencer
5. Danmarksmesterskab 1984 Nr Navn Point
Sted: Svæveflyvecenter Arnborg 1 Henning Sørensen 3954
Dato: 16. – 20. Maj 1984 2 Lau Laursen 2891
Arrangør: Sportsudvalget v/ H.Sørensen & R.Tschernja 3 Rimmy Tschernja 2766
Stævneleder: Sten-Åke Bjørnstedt, SE 4 Kai Paamand 2498
3 flyvninger 5 konkurrencer 5 Lis Mikkelsen 2163
3. Danmarksmesterskab 1983 Nr Navn Point
Sted: Himmerlands Golf & Country Club, Aars 1 Rimmy Tschernja 2275
Dato: 11. – 15. Maj 1983 2 Kai Paamand 2251
Arrangør: Sportsudvalget v/ H.Sørensen & R. Tschernja 3 Karsten Pedersen 1998
Stævneleder: Sten-Åke Bjørnstedt, SE 4 Lau Laursen 1994
3 flyvninger 4 konkurrencer 5 Henning Sørensen 1525
6 Kim Paamand 1278
2. Danmarksmesterskab 1982 Nr Navn Point
Sted: Jystrup, Sjælland 1 Kim Paamand ?
Dato: September + 24/10 1982 ? Kai Paamand ?
Arrangør: Dansk Ballon Klub ? Henning Sørensen ?
Stævneleder: Knud Klausen ? Rimmy Tschernja ?
Resultatliste foreligger ikke, men Kim Paamand blev danmarksmester
1. Danmarksmesterskab 1980 Nr Navn Point
Sted: Bromme, Ry 1 Kai Paamand 4000
Dato: 21-22/6 (Bromme) + 6-7/9 1980 (Ry) 2 Henning Sørensen 2995
Arrangør: Dansk Ballon Klub 3 Kim Paamand 2043
Stævneleder: Uwe Høg 4 David Florander 1221
4 flyvninger 5 konkurrencer 5 Lau Laursen 1001
6 Janne Thomsen 1000